Jsme hrdí vesničané, co táhnou za jeden provaz.

Věříme v přátelskou a otevřenou komunitu.

Jsme Los Vesinos.

 anděte nám

Koperník - trochu jiná náves (Nadace Via; MMOL/ OLK/ občané)

Realizace: 1. 9. 2020 - 31. 8. 2022

Cílem projektu je aktuálně prázdnou plochu Koperníku (na ulici Hrachoviska) postupně zvelebit. Aby sloužila pro běžné denní setkávání obyvatel i větší komunitní akce. Chceme, aby ti, kterých se to týká, tedy místní obyvatelé, měli možnost být součástí této přeměny. A to od tvorby architektonického návrhu, přes spolufinancování, po konečnou realizaci.

Aktuální harmonogram (2022)

Dokuseriál

Vývoj projektu přibližuje doku-série krátkých videoprezentací, která najdete zde a na našem FB.

>> 1. díl - Představení týmu

>> 2. díl - Dárcovská sbírka a harmonogram

Proč právě Koperník?

Při založení spolku v roce 2018 jsme si dali jako jeden z největších cílů zvelebit alespoň 1 veřejný prostor v Chomoutově. Nyní se tento náš sen začíná naplňovat.

V rámci pocitového mapování veřejného prostoru v roce 2019 Koperník občané označili za nejoblíbenější místo v Chomoutově. Konají se zde adventní akce, silvestrovský ohňostroj či Pálení čarodějnic.

Co je hotovo.. v roce 2020

Zrealizovali jsme dvě veřejná projednání za přítomnosti profesionálního faciliátora a zkušeného krajinného architekta. Alternativní architektonické návrhy jsme projednali s příslušnými odbory MMOL.

 1. projednání (17.9.2020 v 17,30 ve stodole Chomout) - veřejná debata s občany ke sběru nápadů, příběhů k paměti místa a volbě priorit.
 2. projednání korespondenčně (7. - 17. 12. 2020) - videoprezentace + preferenční výběr alternativy a dílčí připomínkování občanů.

Přípravná fáze

V květnu 2020 jsme vytvořili logo projektu a zrealizovali první mapovací anketu (online i offline), v níž se občané mohli vyjádřit, jaký Koperník chtějí mít a jak jsou ochotni se do chystaného projektu zapojit. Během léta 2020 mohli také sdílet své nápady formou fotografií na FB spolku Los Vesinos. Všechny tyto informace jsme předali vybranému architektovi.


Výše záměru: 590 tis. Kč (r. 2021)


  Zpět

ČLENOVÉ

 • Lenka Introvič

  předseda

 • Katka Kohoutová

 • Honza Mikulka

 • Zbyněk Musil

 • Zuzka Denková

 • Sára Davídková

 • Komár Floutek